משרד עורכי דין
072-2322449
Get Adobe Flash player
לייעוץ או תיאום פגישה

*

*

*
תמונות מגוגל

תמונות מגוגל. אתרים חינמים. האם מותר לעשות שימוש?

אנחנו נתקלים פעמים רבות, למצב בו אנו זקוקים לתמונות שונות, אם לצורך אתר האינטרנט שלנו, אם לצורך בלוג אותו אנחנו כותבים או להעלות אותו לפייסבוק שלנו.

בציבור קיימת הנחה רווחת ולפיה שימוש בתמונה אשר הורדה מגוגל, הינה תמונה אשר מותר לנו לעשות בה שימוש.

העניין מגיע גם משימוש בתמונות הנמצאות באתרים חינמים כאלה ואחרים, אשר מאפשרים לנו, כביכול, לעשות שימוש בתמונות אלו.

עולה השאלה, האם באמת השימוש מותר?

סקירה של הרשת, מראה מקרים רבים, אולי מקרים רבים מדי, בהם אנשים סברו כי מותר לעשות שימוש בתמונות אלו, וקיבלו מכתבי התראה ואפילו תביעות, מבעלי הזכויות המקוריים.

ובכן, מה הדבר הנכון?

ראשית, ככל שהדבר נוגע לגוגל, אין כל הרשאה לעשות שימוש בתמונות המופיעות שם. לכך יש לצרף את העובדה כי בתי המשפט בישראל כבר קבעו כי, במאה ה-21, על כל אדם לדעת כי לכל תמונה יש בעלים, ולא ניתן לעשות שימוש בתמונה, מבלי לברר מי הבעלים ולקבל ממנו רשות לעשות שימוש בתמונות.

קביעה זו של בתי המשפט, סותרת את סעיף 35 לחוק זכויות יוצרים, אשר קובע את הגנת תום הלב. בית המשפט קבע, כי תמימות אינה תום לב, ולא ניתן להסתתר תחת אמירה כי לא ידענו שאין זכויות.

אז מה עושים? כל תמונה המופיעה בגוגל, מופיעה תחת לינק, אשר לרוב, מפנה לאתר ממנו ניתן לשאוב את זהות הבעלים של התמונה. במרבית המקרים שתפנו, יסכימו בעלי התמונה כי תעשו שימוש בה.

מה לגבי אתרים חינמיים.

אתרים חינמיים, הינם בעיה אחרת. ראשית, הם נותנים לכם זכות מסוימת לעשות שימוש בתמונות, והם גם עוזרים לכם לעניין תום הלב, שכן רכשתם/קיבלתם את התמונות ממי שנחזה כבעל הזכויות.

יחד עם זאת, יש לזכור דבר חשוב ביותר, והוא השימושים של התמונות.

חלקם העיקרי של האתרים לא נותן זכות לעשות שימוש מסחרי בתמונות. זאת אומרת שאם האתר שלכם הוא לעסק שלכם ו/או מוכר מוצרים או בעל סממנים מסחריים, לא תוכלו לעשות בו שימוש בתמונות אלו.

אז מה עושים? קיימים ברשת גופים רבים, לדוגמא shutterstock, alamy, superstock, אשר המחיר של רכישת התמונה בו הוא נמוך ביותר ותקבלו בו גם אישור לעשות שימוש מסחרי בתמונות.

בהצלחה